Zašto je Sveti Nikola mrsna slava?

Вера је израз срца - унутрашњег бића. Научите много тога о православној вери и обичајима.

Zašto je Sveti Nikola mrsna slava?

Порукаод Iva76 » 26 Авг 2015, 09:39

Dobar dan dragi negovatelji srpske tradicije. Najpre želim da pohvalim rad vašeg sajta, na kome zaista ima svašta lepo i korisno da se pročita.

Imam i jedno pitanje za vas, a odnosi se na slavljenje slava kod nas Srba. Zanima me da li se zna zbog čega su mnogi ljudi počeli da slave Svetog Nikolu kao mrsnu slavu, kada je dobro poznato da je ova slava uvek u vreme posta ? Ne verujem da je zbog nedostatka ideja šta da prave za posnu trpezu, jer ima toliko ideja za posna jela, počev od riblje čorbe, posne sarme, posnih salata punjenih posnih paprika, ribe, poslastica i još mnogo drugih specijaliteta. Ono čega se ja sećam jeste da mi je deda uvek pričao da nikada nije premrsio za našu slavu, Svetog Nikolu i da čak i u doba rata, kada nisu imali ni novca ni namirnica nisu premrsili, već su slavski kolač spremali pomoću ulja koje su cedili od oraha. I danas slavimo Svetog Nikolu, naravno kao posnu slavu, ali znam mnogo ljudi koji prave klasičan, mrsni ručak za ovu slavu iako je Sveti Nikola, koji se slavi 19. decembra, kada traje Veliki božićni post, sasvim logično uvek posno proslavljan.

Ja se malo raspisala, pa ne zamerite, ali jako me zanima ova tema vezana za našu tradiciju, a nažalost nisam uspela da pronađem odgovor na ovo pitanje, pa se nadam da ćete mi vi pomoći u tome.
Iva76

Поруке: 1
Придружен: 26 Јул 2015, 10:32

Повратак на Вера

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост