Zdrava Srbija Instagram

М А Т И Ч Њ А К


Зачинско и лековито биље, 12.06.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


(Melissa officinalis): Признат и у народној и у конвенционалној медицини


Матичњак је у народу познат као Мелиса, лимуника, цитронела, пчелиња трава. То је вишегодишња, зељаста биљка, висине 40-100 cm. Стабло јој је усправно, при основи мало положено и са разгранатим коренчићима.


Листови су јајасто-срцастог облика, по ободу тупо рецкасти са кратким петељкама, наспрамно распоређени. Лице листа је тамно зелене боје, по површини храпаво и мало длакаво, док је наличје светлије са пуно ситних жлезда.


Цветови се јављају у пазуху листова и обично су бледо жути или бели. Читава биљка има пријатан мирис, сличан лимуну, а укус је ароматичан.


Као дрога користи се осушено лишће матичњака које се бере или коси непосредно пред цветање биљке, јер тада има највећу лековиту вредност, тј. највише етарског уља. Најважнији састојци матичњака су етарско уље (0,01-0,1%), камфор, танине, горке материје, цитрал, хлорофил, смоле и гуме.




Универзални чај за све споменуте тегобе

Шаку свежег лишћа матичњака прелити са 1/2l кључале воде, поклопити и после 2 сата процедити и засладити кашиком меда. Пити после јела. Малој деци давати шољицу чаја кад их боли стомак.



Вишенаменски чај од сувог лишћа

За овај чај потребно је 2 кашике сувог лишћа, 1/2l воде и мед. Лишће прелити млаком водом, на лаганој ватри загревати и чим вода прокључа процедити. Помоћи ће код несанице, нервозе срчаног мишића и код немира. Пије се 3 пута на дан по 1 шољица чаја заслађеног медом.



Чај против херпеса

2-4 кашике листа матичњака прелити шољицом вреле воде, поклопити и након 10 минута процедити. Тампонима од вате умоченим у чај намакати и испирати херпесом захваћене површине тела,неколико пута током дана.



Чај за прочишћавање крви

Потребно је 70g лишћа матичњака, 20g плода морача и 10g слатког корена. Све добро измешати и од те мешавине узети 1 кашику мешавине за припремање чаја на уобичајени начин. Пије се 1-2 шољице чаја пре доручка.



Тинктуре матичњака

У литарску флашу ставити осушено лишће до 1/3 висине, а до врха налити ракију, или коњак јачине 40-50 степени. Флашу добро затворити и оставити 6-8 недеља, после тога процедити и користити на следећи начин. Узимати дневно 3-4 пута 20-30 капи на коцки шећера. Користи се за стишавање болова у желуцу, смањење напетости и главобоље. Смирује рад срца, смањује осећање умора и зујање у ушима.



Матичњак у вину

Лишће матичњака кувано 5 минута у 200ml белог вина сматра се универзалним леком.
У литар белог вина ставити 32g лишћа матичњака и 4 кашике меда. Кувати 10 минута. Процедити и пити сваки сат по 1 кашику или свака 2 сата по 2 кашике тог вина. Уклања лупање срца, слабост срца, несвестицу, страх, грчење живаца и зујање у ушима.

Потребно је 70 g листова свеже биљке, 1 l домаћег белог вина и кашика меда. Свеже лишће прелити вином, поклопити и оставити 24 сата на температури 30-40 степени. Вино процедити, сипати у флашу и додати мед. Флашу добро протрести да се мед отопи и помеша са вином. Чувати на тамном и хладном месту. Људи који пате од психичке и физичке исцрпљености и који су безвољни треба да попију по 2 чашице тог вина.



Матичњак у уљу

У боцу се стави до 1/3 њене висине свеже лишће матичњака и прелије маслиновим уљем. Флаша се затвори тампоном од вате и остави на топлом 4-6 недеља, затим се процеди и користи за масажу против реуме и одузетости удова.



Матичњак као ароматична и зачинска биљка

Листови матичњака користе се као зачин за супе, обичне и воћне салате, сосове, маринаде и колаче. Листове матичњака не треба кувати да не би изгубили мирис. Додају се при крају кувања, али се мора водити рачуна о количини, јер у већим количинама матичњак може бити токсичан. Користи се и за припрему јела од рибе.



У многим земљама матичњак се користи као безалкохолни напитак са лимуном и са соковима од вишања и рибизли. Због свог мириса који подсећа на мирис лимуна матичњак се може користити и уместо лимуна.



Напитак с матичњаком

У сок од 1/2 лимуна, поморанџе и једног грејпфрута, кашике коњака и шећерног сирупа додати 4 листа матичњака. Све добро промешати и сипати у чашу у коју се стави коцка леда.



Матичњак у козметици

Етарско уље матичњака добија се дестилацијом. Користи се у козметичкој индустрији за израду препарата за негу тела. Примењује се и у фито козметици пошто делује умирујуће и освежавајуће.

За уклањање црвенила на кожи користи се чај направљен од 10 g матичњака и 200 ml воде. После 10 минута чај се процеди и узме три кашике чаја и помеша са 1 павлаком и наноси на лице. После 20 минута лице се испере преосталом количином чаја.
Лишће матичњака користи се и за мирисне купке. Купка освежава, умирује и опушта код нервозе и несанице и негује и благо чисти кожу. Користи се и за израду тоника за освежавање коже лица.



Због изузетне лековитости и широке примене:
МАТИЧЊАК JE НЕОПХОДАН У СВАКОМ ДОМАЋИНСТВУ



Матичњак се користи за справљање чајева, мелема, тинктура, уља у козметици и кулинарству. Употреба матичњака у народној и конвенционалној медицини је вишеструка. Користи се за умирење, код неуралгија, неуростеније и хистерије, код јаких болова у желуцу, после стреса, код мигрене и изненадне и јаке главобоље, јаког лупања срца и вртоглавица и за смањење повраћања код трудница. Ублажава асматичне нападе и нападе тахикардије, зауставља бол у подручју срца. Матичњак има лековито својство у отклањану кожног осипа, зарастање рана и отклањања менструалних тегоба. Користи се и за умањење реуматичних тегоба.




Мирјана Ђорђевић, дипл. инг.


Bookmark and Share

Mala Pijaca