Zdrava Srbija Instagram

БИОЗАШТИТА


Повртарство, 11.07.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Сви смо свесни чињенице да живимо у веома загађеној околини, тако да смо постали осетљиви и на сам помен хемијских препарата за заштиту биљака. У органској пољопривреди забрањени су сви синтетички петициди и хербициди. Већ дужи низ година на цени је "непрскана храна". За заштиту биља се користе углавном биљни преперати и најчешће се користе као превентивна средства.


Такође се користе алелопатска дејства других биљака, њихове излучевине терају штеточине од усева. Ево неколико предлога који могу бити корисни код украсног биља, а још више код воћа и поврћа које користимо у свакодневној употреби. Они су значајни и због чињенице да је средина у којој гајимо неку културу истовремено и станиште великог броја других организама, од којих су многи корисни. Хемијски препарати који се користе штетни су подједнако и за њих, колико и за штеточине.


Још давно су руски сељаци међу жито сејали камилицу, верујући да она поспешује раст жита. Данас је потврђено да само једна биљка камилице од појаве белог црва штити површину од 1 m2 . Она позитивно утиче на све биљке, те је треба сејати где год је то могуће. За сузбијање белог црва може се користити и невен, чија испарења из корена ова штеточина избегава. Посебно је користан у симбиози са шаргарепом. Поред овога, невен је и лековит, те се цвет може сушити за чај.

Посебно треба поменути драгољуб. Има изузетно велики проценат антибиотика и може се користити у исхрани, свеж или као салата. Драгољуб је једногодишња пузавица дужине до 2 m. Две биљке посејане поред воћке и омотане око ње у великој мери сузбијају биљне ваши. Биљке нападнуте биљним вашима добро је испрскати ретком кашом од згњечених листова драгољуба.



За заштиту су корисне и многе повртарске културе. Тако, на пример, бели лук не прија белом црву, а посађен између редова јагода помаже да јагоде буду чвршће.


Рен посађен по ободу засада кромпира помоћи ће у добијању здравијих кртола, а поред трешње спречава појаву монолије, изазивача труљења.


Ким у близини кромпира побољшаће укус кртола, а першун близу парадајза укус плодова. Першун такође позитивно делује против неких паразита празилука.


Ђурђевак поред огрозда, малине или рибизле повећаће отпорност ових биљака.



Такође се могу справљати и разни биљни препарати као, опарак, уварак, екстракт а постоје и готови препарати.



- Опарак од надземних делова кромпира

Узме се 1,2kg зелених, младих, надземних делова биљке кромпира ситно се исеку, прелију са 10 l топле воде и оставе да стоје 3-4 сата. Након тога се маса процеди. Користи се свеже припремљено уз додатак 40 g раствореног сапуна. Делује против паука.



- Опарак од црног лука

200 г сувих листова луковице лука прелије се топлом водом (40 °С ) и држи 4-5 дана, затим процеди. Прска се у интервалима од 5 дана . Делује против инсеката, плесни, пламењаче.



- Опарак од маслачка

300 g исецканог корена или 400 g свежег листа прелије се са 10 l топле воде (40 °С) држи 1-2 сата и процеди. Корен маслачка треба чувати на хладном месту. Користи се за сузбијање лисних ваши.



- Опарак од камилице

Чајна кашика сувог цвета камилице прелије се са 1 l кипуће воде, остави се да стоји до 30 минута, процеди и користи за дезинфекцију семена.



- Опарак од белог лука

700 g белог лука прелије се са 10 l кипуће воде, поклопи остави да одстоји и процеди. Разређен 1:3 користи се за прскање краставца против пламењаче, а неразређеном се третира земљиште против штеточина и узрочника пепелнице.



- Мацерат од коприве

Коприва је изврсно средство у борби против биљних ваши. Да би се могла користити за прскање, исецка се, прелије хладном водом и пусти да отстоји 2 дана. Након тога биљке се прскају 5% раствором добијене течности.



- Мацерат од дувана

400 g ситно исецканог сувог листа дувана или дуванске прашине прелије се са 10 l воде, одстоји 2 дана, процеди и разреди у односу 1:2 уз додатак 40 g калијумовог сапуна. користи се за прскање против совица, гриња и крвавих ваши.




Славица Џелатовић, дипл.инг.


Bookmark and Share

Mala Pijaca