Zdrava Srbija Instagram

Сунцокрет


Ратарство, 09.04.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Висина и стабилност приноса семена појединих хибрида сунцокрета су особине од највећег значаја како за оплемењивачe, тако и за произвођаче. С тога је циљ гајење хибрида високог и стабилног приноса. У циљу постизања максималних приноса семена и уља сунцокрета, неопходно је применити савремену технологију када је у питању производња сунцокрета.

Производња сунцокрета карактерише се посебном технологијом коју чини хронолошки редослед агротехничких мера, којима се вегетациони фактори региона прилагођавају захтевима биљке у циљу најбоље реализације генетског потенцијала плодности. Агротехничким мерама се утиче углавном на земљиште, а преко њега индиректно и на остале вегетационе факторе.


У нашем региону, када је у питању производња кукуруза, примењују се следеће агротехничке мере:

-Избор парцеле

Сунцокрету највише одговарају плодна и дубока земљишта, на којима његова рентабилност гајења долази у пуној мери до изражаја. Али, треба напоменути да се сунцокрет због својих биолошких особина, може врло успешно гајити и на сиромашнијим, а такође и на слабо заслањеним и киселим земљиштима. На сиромашнијим земљиштима сунцокрету су потребне нешто веће количине минералних хранива него обично. За гајење сунцокрета изабрати земљишта која нису закоровљена вишегодишњим и другим широколисни корови (паламида, чичак и др).


- Место у плодореду

Сунцокрет се на истој парцели може безбедно сејати сваке пете године, због накупљања проузроковача болести у земљишту. Добри предусеви за сунцокрет су пшеница и друга стрна жита, као и кукуруз. После кукуруза треба обратити пажњу на ограничења у избору наредних усева после примене појединих хербицида (атразин, примисулфурон-метил, просулфурон), који могу испољити негативно деловање на сунцокрет као наредни усев. У предусева сузбијати вишегодишње широколисне корове (паламида, попонац и др) који се не могу ефикасно сузбити хербицидима у сунцокрету.



- Љуштење стрништа

Ова мера се изводи одмах после жетве стрних жита тешким тањирача или плугом стрњикашем, на дубину 10-15 cm. Циљ је већа акумулација И смањивање губитка воде, провоцирање ницања корова, лакша основна обрада, заоравање жетвених остатака.


- Ђубрење сунцокрета

Изводи се под основну дубоку јесењу обраду у циљу правилне минералне исхране сунцокрета и одржавања или побољшања плодности земљишта за наредне усеве. За 1 т / ха зрна и одговарајућу вегетативну масу сунцокрету је потребно 40-50 kg N, 15-20 kg P2О5 и 80-100 kg К2О. Конкретна препорука ђубрења зависи од хемијске анализе земљиша.


- Дубоко орање

После раних предусева на тежим земљиштима препоручује се орање крајем септембра, а на осталим типовима до краја октобра. После касних предусева (касни кукуруз, шећерна репа) орање обави непосредно после њихове жетве. Ако се не стигне током јесени боље је орати током зиме, пошто је на пролећном орању принос сунцокрета нижи и преко 30%.


- Инкорпорација хербицида

Изводи се (тракторским прскалицама и сетвоспремац) код хербицида који захтевају плитко уношење у земљиште на дубину 5-8cm, у циљу сузбијања једногодишњих усколисних корова (дивљег сирка из семена и мухара) и неких ситносемених широколисних корова (штир, пепељуга и др) .


- Предсетвена припрема

Обавља се при оптималној влази земљишта у 1-2 прохода, сетвоспремац, дрљачом. Избегавати употребу тањираче у пролеће на јесењем орању.


- Сузбијање штеточина у земљишту

Врши се третирањем земљишта по целој површини пре сетве или са сетвом у траке (зоне редова) или сетвом претходно третираног семена инсектицидима, помоћу расипач инсектицида или депозитора са сејалицама. Применити инсектицид када се на парцелама предвиђеним за сетву сунцокрета констатује две и више штеточина по m2.


- Сузбијање лисних вашију

Уколико није обављена сетва третираног семена онда се сузбијање вашију обавља по појави лисних вашију (друга половина маја и током јуна месеца), када је на рубовима парцела нападнуто 20-30% биљака. На великим парцелама довољно је само прскати ивични појас усева ширине 40-50m.


- Сетва

Врши се прецизним пнеуматским сејалицама крајем марта и почетком априла. Међуредно растојање је 70 cm, а растојање у реду од 20-30 cm у зависности од дужине вегетације хибрида да би се остварило 40-60.000 биљака по хектару у берби. Дубина сетве због здруженог ницања мора бити што уједначенија, на 4-6 cm. На тежим и земљиштима са више влаге је 4, а на лакшим и сувљим 6 cm.


- Међуредно култивирање

Оптимално време је у фази 2-3 пара листова на дубину 6-8 cm. Уколико се примењују хербициди после ницања за сузбијање дивљег сирка из ризома, међуредно култивирање не изводити у најкраћем периоду од 10 дана пре примене ових хербицида, а најраније 7 дана после примене ових хербицида (уколико нису претходили стресни услови који могу умањити деловање хербицида, као што су суша, ниже температуре и др). У случају изостанка дејства основних хербицида, препоручује се иу фази 1-2 пара листова уз ручно окопавање.


- Заштита од болести

У годинама са великим бројем кишних дана, када се очекује јачи напад болести, пожељно је извршити 1-2 третирања са фунгицидима у фази бутонизације и након прецветавања.



- Допунско опрашивање

Пошто је сунцокрет странооплодна (95%) ентомофилна биљка потребно је обезбедити довољно инсеката опрашивача. Препоручују се на 1 hа 2 кошнице пчела.


- Десикација

Уколико је потребно да се убрза жетва и прекине развој болести. Зависно од хибрида са мером се може отпочети када влажност зрна падне испод 35%. Применити Reglon forte (2 l/hа на 300l воде).


- Жетва сунцокрета

Почиње са 14% влаге у зрну. Оптимално време жетве сунцокрета је у првој и другој декади септембра, ако за то постоје повољни услови. Кашњење са жетвом доводи до значајног смањења приноса.


Увек имати на уму да само благовремено и квалитетно изведене агротехничке мере у целокупној технологији производње дају позитивне резултате.


Bookmark and Share

Mala Pijaca